Güney ve Güneydoğu Anadolu Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği ( GÜNYAĞDER ), Adana’da kurulmuş olup, üyelerimiz ise; Güney ve Güneydoğu Anadolu da faaliyet gösteren; yağlı tohum kırıcıları, kırıcı rafinatörler, rafinatörler, rafinatör/margarinciler, margarin ve zeytinyağı üreticilerinden oluşmaktadır.

Derneğimizin amacı, bölgemizde bulunan derneğimiz üyelerinin hak ve menfaatlerini koruyacak şekilde dayanışma tesis ederek, Türkiye’deki bitkisel sıvı ve katı yağ talebini yerli üretim ile karşılamaya destek olmak ve dernek üyelerimizin üretim aşamalarında elde ettikleri ana ve yan ürünleri piyasa şartlarında değerlendirmelerini sağlayabilmektir.

GÜNYAĞDER, sektör içi işbirliğini geliştirmeyi, firmalar arasındaki bilgi alışverişini hızlandırmayı, ilgili araştırmalarını desteklemeyi ve kamuoyunu bitkisel yağların faydaları hakkında bilgilendirmeyi görev edinirken, bölge çiftçilerimizi de yağlı tohum tarımı hakkında desteklemeyi görev edinmiştir.

Adana, Antalya, Mersin, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep, Diyarbakır,       Mardin, Kahramanmaraş, Kilis, Adıyaman, Batman illerinde toplam 42 üyesi bulunmaktadır.